( ! ) Notice: Undefined index: func in /data/develftp/ftp/platankonyvtar.hu/public_html/newdesign/templates_c/53799ab296caf716461e995adc77141429f43d4a_0.file.details.tpl.php.php on line 42
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0003271392{main}( ).../rovat.php:0
20.0070518592Smarty_Internal_TemplateBase->display( ).../rovat.php:74
30.0070519416Smarty_Internal_TemplateBase->_execute( ).../smarty_internal_templatebase.php:114
40.0073551512Smarty_Internal_Template->render( ).../smarty_internal_templatebase.php:199
50.0075565712Smarty_Template_Compiled->render( ).../smarty_internal_template.php:184
60.0082650840Smarty_Template_Resource_Base->getRenderedTemplateCode( ).../smarty_template_compiled.php:170
70.0082654440content_5cb4a8574e9a91_18937539( ).../smarty_template_resource_base.php:128

A hagyományt őrizve, a modern technológiát támogatva

Megújultak a KönyvMegállók

A Római téren, a San Marco utcában, a Mátyás király úton és a Csobánka téren 2019 januárjától a könyvmegállók új „ruhában” fogadják az olvasás, a könyvcsere iránt érdeklődőket. Az új látványvilág megvalósításával most már az összes könyvmegálló modern külsővel színesíti a kerületet, hirdetve hogy a hagyományos információhordozók és a legújabb technológiai fejlesztésekkiegészítői egymásnak.

Az ingyenesen használható utcai könyves szekrényeket 2012-ben kezdte el Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, az Óbudai Platán Könyvtár és a KultúrMontázs Civil Egyesület a kerület forgalmas csomópontjaihoz telepíteni. Ma már a kerület öt pontján (Római tér, San Marco utca, Mátyás királyút, Csobánka tér, Kaszásdűlő) áll könyvmegálló, melyek a „Hozz egy könyvet, vigyél egy könyvet!” felhívással bátorítják az olvasást, könyveket kedvelőket a könyvcserére. A könyvmegállók olyan, a közösség által működtetett, bárki által elérhető pontok, amelyek az olvasás igényének feltámasztásán túl erősítik az egymásra figyelés, a kölcsönösség gondolatát, a közösségépítést. Mára olyan közösségi helyekké váltak, ahol a napi rutintevékenységen túl, a szokásos útvonalakon egy-egy pillanatra megállva beszélgetések indulnak. 2017-ben a reformáció ötszázadik és a könyvmegállók ötödik évfordulója alkalmából a szekrények egy évre ünnepi, évfordulós dekor fóliát kaptak.

A legújabb könyvmegálló 2018-ban került átadásra Kaszásdűlőn, ahol már nemcsak a látvány világban jelenik meg a hagyomány és modern technológia ötvözése, hanem a KönyvMegálló mellett felállított okospaddal szó szerint egymás mellett él. Jelzi ezt számunkra a könyves szekrény fóliáján látható Gutenberg is, aki az okospad irányába tekint. Amíg a könyvmegállók látogatóinak számát körülményes mérni, addig az okospad használati adatai sokkal könnyebben rendelkezésünkre állnak. A legutóbbi statisztika szerint két téli hónap alatt majdnem négyszázan használták a napelemmel működő okospadot telefontöltésre, internet elérésre. Amíg a telefon tölt, a könyvek izgalmas, hasznos kikapcsolódást biztosíthanak.

A Római téren, a San Marco utcában, a Mátyás király úton, és a Csobánka téren található nyitott könyves szekrények a megemlékezést követően a kaszásdűlői könyvmegálló mintájára, szintén a tavalyi év során új külsőt öltöttek. A tervezés alatt fontos szempont volt, hogy a könyvmegállók tükrözzék az Óbudai Platán Könyvtár azon filozófiáját, miszerint a könyvek, mint a hagyományos információforrás és a modern technológiai fejlesztések egymást kiegészítve legyenek segítségünkre, ahogyan számos más területen is együtt él és teremt értéket.