( ! ) Notice: Undefined index: func in /data/develftp/ftp/platankonyvtar.hu/public_html/newdesign/templates_c/53799ab296caf716461e995adc77141429f43d4a_0.file.details.tpl.php.php on line 42
Call Stack
#TimeMemoryFunctionLocation
10.0001244576{main}( ).../rovat.php:0
20.0066472248Smarty_Internal_TemplateBase->display( ).../rovat.php:74
30.0066473072Smarty_Internal_TemplateBase->_execute( ).../smarty_internal_templatebase.php:114
40.0069504648Smarty_Internal_Template->render( ).../smarty_internal_templatebase.php:199
50.0071518008Smarty_Template_Compiled->render( ).../smarty_internal_template.php:184
60.0072522240Smarty_Template_Resource_Base->getRenderedTemplateCode( ).../smarty_template_compiled.php:170
70.0072525832content_5cb4a8574e9a91_18937539( ).../smarty_template_resource_base.php:128

Átalakuló társadalom, változó kultúra, alkalmazkodó könyvtár?!

Miben nyilvánul meg a szolidaritás ma a kultúra területén? Lehet-e a kultúra a szolidaritás alapja? Milyen társadalmi fordulóponthoz érkeztünk? Mi ma a könyvtáros feladata? Ezekre az aktuális és meghatározó kérdésekre keresve a választ került megrendezésre a Magyar Könyvtárosok Egyesület Közkönyvtári Egyletének 2019. évi szakmai napja május 22-én az Óbudai Platán Könyvtárban.

Mai átalakulóban lévő társadalmunkban, egyfajta kulturális hasadást megélve jogosan merülhetnek fel a kérdések: Miben nyilvánul meg a szolidaritás ma a kultúra területén? Társadalmi normaképző ma a szolidaritás? A kultúra egyet jelent ma a társadalmi fellősségvállalással? Mi a könyvtáros feladata a jelenleg egyfajta kulturális hasadást megélő társadalomban? Hogyan képezzen hidat a könyvtár intézménye azon hat generáció között, akik jelenleg a társadalmat alkotják? Ezen kérdések fontosságára és aktuálitására hívták fel a figyelmet az előadók az Óbudai Platán Könyvtárban megrendezett szakmai napon.

A társadalmi szolidaritás és a kulturális identitás jelenlegi kapcsolódási pontjaiba, hogy miként alakul ma a társadalmi szolidaritás és ez milyen hatást gyakorol az egyéni vagy közösségi kulturális szokásainkra, élményeinkre Dr. Laki Ildikó vezette be az érdeklődőket. A tudás rögzítésének és átadásának formái sokszor és sokat változtak a történelem folyamán, azonban ennyire rövid idő alatt és ennyire radikális eltérések még nem mutatkoztak pár évtized alatt, hívta fel erre a jelenlévők figyelmét a Milton Friedmann Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem ETSZK szociológusa, könyvtárosa. A társadalmunkban jelenleg is végbemenő változást Dr. Berzsenyi Emese vallástörténész is megerősítette és a különböző generációk jellegzetességeit érintve, történelmi vonulatokat bemutatva reflektált a könyvtárosok lehetőségeire, melyek segíthetik a szakembert a kulturális különbségekhez való hozzáállásban, kezelésében. Mindezt jól kiegészítette és megerősítette a jelenlévő könyvtárosok szakmai tapasztalata. Az előadásokat követően az előadók szakmai segítségével tapasztalatokat cserélve, közös diskurzus vezetett a válaszok megtaláláshoz és azok könyvtárszakmai életbe történő adaptálásának lehetőségéhez.

A társadalmi átalakulás és a kialakuló kulturális változás okozta kommunikációs nehézségeket, gondolkodásbeli, nézőpontbeli különbséget mindenki átélte és érzi mindennapos könyvtári munkája során, melyet a földrajzi adatságok és különbségek tovább fokoznak. Remélhetőleg azonban mindezt a Magyar Könyvtárosok Egyesülete Közkönyvtári Egyletének szakmai napját követően már mindenki tudatosabban képes kezelni. Definálni tudjuk a tapasztalt jelenséget, nem érnek váratlanul a következmények és egy új tudás birtokában tudunk reflektálni a változó folyamatokra, mert a társadalom átalakul, a kultúra változik, a kérdés, hogy ezt könyvtárosként felismerjük-e és képesek vagyunk-e alkalmazkodni?